راهنمای مشتریان

کپی رایتر چه کسی است؟

کپی رایتر چه کسی است؟

 

کپی رایتر یا تبلیغ نویس، فردی است که از قدرت و تاثیر واژگان برای متقاعد کردن افراد برای خرید محصول یا خدمات استفاده می‌کند. یک کپی رایتر با استفاده از ایده‌پردازی و خلاقیت، تاثیر کلمات را در مواجهه با مشتریان بالقوه دو چندان می‌کند تا آن‌ها را به مشتریان بالفعل تبدیل کند. در واقع کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی، هنر و مهارت استفاده از جادوی کلمات در بر‌طرف کردن نیاز‌ها و دغدغه‌های ذهنی مشتریان و سخن گفتن با آن‌هاست.

“سخن گفتن با مشتری” عمده‌ترین تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی مدرن تلقی می‌شود. در حالی که در بازاریابی سنتی هدف تنها جذب مشتری با هر وسیله‌ای بود، در بازاریابی مدرن هدف ما صحبت کردن با مشتریان، افزودن به گنجینه‌ی اطلاعات آن‌ها و انتقال احساساتی مثل درک شدن به مشتریان است. در بازاریابی مدرن در صورت موفقیت در صحبت با مشتری و برانگیختن احساسات او، شانس وفادار شدن مشتری نسبت به ما و محصولاتمان تا حد چشمگیری افزایش می‌یابد‌.

مخاطب کپی رایتینگ طیف بسیاری وسیعی را در بر می‌گیرد. در اصل می‌توان گفت که مخاطب یک کپی رایتر تمام مردم هستند. زمینه‌ی کاری یک تبلیغ نویس یا کپی‌رایتر نیز بسیار گسترده است. بیلبورد‌ها، بروشور‌ها، کاتالوگ‌ها، نوشته‌های تابلو‌های اعلانات و … همه و همه توسط کپی رایتر‌ها طراحی شده‌اند.

 

تفاوت کپی‌ رایتر با کارشناس تولید محتوا

 

همانطور که در قسمت قبل مطرح شد کپی رایتر به فردی گفته می‌شود که با هدف بازاریابی موثر و فروش محصول، اقدام به نوشتن محتوای مختصر و مفید می‌نماید. این شغل قدمت زیادی دارد و با رواج بازاریابی مدرن رونق بیشتری یافته است. در مقابل یک کارشناس یا تولید کننده‌ی محتوا، با هدف معرفی کالا، محصول و خدمات به تولید انواع محتوا می‌پردازد. از انواع متداول محتوا می‌توان پست، مقاله، ویدئو، وبلاگ و …را نام برد. شغل تولید محتوا بر خلاف تبلیغ نویسی قدمت چندانی ندارد و در سال‌های اخیر با ویژه با گسترش شبکه‌های اجتماعی رواج یافته است‌. در واقع می‌توان گفت شغل تبلیغ نویسی و تولید محتوا با وجود تفاوت‌هایی که با هم دارند مکمل یکدیگر محسوب می‌شوند. یکی دیگر از تفاوت‌های کپی رایتینگ و تولید محتوا، در حجم و اندازه‌ی متون تولید شده در این دو شغل است. کپی‌ رایتر‌ها باید متونی تبلیغاتی در حجم کوچک با تعداد کلمات کم و در عین حال بسیار جذاب تولید کنند در حالی که در تولید محتوا، هدف کارشناس ارائه‌ی توضیحات کامل و رفع هر گونه ابهام برای خوانندگان مطالب است. یک تولید کننده‌ی محتوا به تسلط بر فنون نگارش و منابع مختلف احتیاج دارد در حالی که یک کپی رایتر بیشتر از هر مهارتی و دانشی به شناخت بازار هدف و مشتریان و توانایی در جذب آن‌ها نیازمند است‌.

 

چگونه یک کپی رایتر بشویم؟

 

اگر شما به حرفه‌ی کپی رایترینگ علاقه‌‌مند هستید و از استعداد نویسندگی و جذب مخاطب برخوردارید، این بخش از مقاله می‌تواند برای ورود به این حرفه به شما کمک کند.

تبلیغات نویسی حوزه‌ی بسیار گسترده‌ای است و شاخه‌های متنوعی دارد. پیش از ورود به این حرفه باید تصمیم بگیرید که قصد فعالیت در کدام شاخه از این حرفه را دارید. شاخه‌های حرفه‌ی تبلیغ نویسی عبارتند از:

  • تبلیغ نویسی برای شرکت‌ها و کارخانه‌ها
  • تبلیغ نویسی برای آژانس‌های تبلیغاتی
  • تبلیغ نویسی آزاد یا فریلنسرینگ

 

فعالیت در هر یک از شاخه‌های این حرفه مزایا و ویژگی‌های خاص خود را دارا می‌باشد.

اگر قصد فعالیت در شاخه‌ی اول، یعنی به عنوان یک کپی رایتر تخصصی و حرفه‌ای برای یک شرکت یا کارخانه را دارید، یک شغل ثابت و احتمالا تمام وقت با آینده‌ی شغلی مناسب در انتظار شماست. در این شاخه از حرفه‌ی تبلیغ نویسی شما به عنوان کپی رایتر یک کارخانه یا شرکت خاص، وظیفه‌ی طراحی کلیه‌ی تبلیغات، بارگذاری متون تبلیغاتی در سایت کمپانی، تهیه‌ی بروشور و سایر امور تبلیغاتی آن کمپانی را بر عهده خواهید داشت. این شاخه از حرفه‌ی تبلیغ نویسی برای افرادی مناسب است که از انجام کار‌های روتین لذت می‌برند و از انجام کار‌های تکراری خسته و دلزده نمی‌شوند. این شاخه از این حرفه با وجود مزیت‌های فراوانی که دارد برای افرادی که از تنوع در کار لذت می‌برند جذابیت چندانی نخواهد داشت زیرا محصولاتی که یک کمپانی به فروش می‌رساند به هر حال محدود خواهند بود. برای ورود به این شاخه از تبلیغ نویسی لازم است تا بر ویژگی‌های محصولات و بازار هدف و مشتریان محصولات کمپانی که می‌خواهید در آن مشغول به کار بشوید تسلط کافی پیدا کنید. پس از آن به یک رزومه احتیاج دارید. در تهیه‌ی رزومه صادق باشید و در توانایی خود اغراق نکنید. فراموش نکنید که برای ورود به یک حرفه در گام اول لازم است توقع مالی خود را تعدیل کنید.

فعالیت در دومین شاخه از حرفه‌ی تبلیغ نویسی، یعنی در آژانس‌های تبلیغاتی نیاز به سطح دانش و اطلاعات عمومی گسترده‌تری دارد. هم‌چنین فعالیت در این آژانس‌ها از جذابیت و تنوع بیشتری برخوردار است. گر‌چه ممکن است فعالیت در این شاخه نسبت به شاخه‌ی اول چالش برانگیز‌تر و از جهاتی مشکل‌تر باشد. برای شروع فعالیت در این شاخه از آژانس‌های تبلیغاتی کوچکتر شروع کنید.

اگر از طرفداران شغل ثابت نیستید و روحیه‌ی جسوری دارید، پیشنهاد ما به شما انتخاب شاخه‌ی تبلیغ نویسی آزاد یا فریلنسرینگ است. در این شاخه از این حرفه از محدودیت زمانی و مکانی خبری نیست و شغل شما از همه لحاظ سرشار از تنوع خواهد بود. اما نقطه ضعف این شاخه عدم وجود درآمد ثابت در آن است.

توجه داشته باشید برای آن که یک کپی رایتر موفق بشویم قبل از هر چیز باید به کسب مهارت بپردازیم‌. مطالعه کردن و گسترش دانش عمومی و تقویت مهارت‌های نگارشی لازمه‌ی ورود به حرفه‌ی تبلیغ نویسی هستند.

 

شرح وظایف کپی رایتر

 

در آخرین قسمت از این مقاله قصد داریم تا وظایف یک کپی رایتر را برای شما بازگو کنیم.

اولین و کلیدی‌ترین وظیفه‌ی یک کپی رایتر طراحی تبلیغات موثر و پر‌بازده است. در واقع هدف  اصلی حرفه‌ی تبلیغ نویسی افزایش تاثیر و بازده تبلیغات و در پی آن افزایش فروش است. یک کپی رایتر برای انجام این وظیفه باید اصولی را رعایت کند و این اصول عبارتند از:

  • استفاده از تیتر‌های جذاب و جملات تاثیرگذار

موفقیت در انجام این کار مستلزم شناخت کافی از محصول و مشتری و هم‌چنین دارا بودن دایره لغات گسترده و مهارت در نویسندگی است.

  • بوجود آوردن اعتماد در مخاطب

یک کپی رایتر موفق باید تا حدودی با فنون و تکنیک‌های روانشناسی فروش و جذب مخاطب آشنا باشد. جلب اعتماد مخاطبان تبلیغ برای تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل و وفادار سازی مشتریان فعلی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

  • استفاده از کلمات ساده و خودداری از بزرگنمایی

استفاده از جملات و کلمات پیچیده مانع از تاثیر گذاری زیاد یک تبلیغ بر روی طیف گسترده و متنوع مخاطبان یک تبلیغ می‌شود. هم‌چنین اغراق و بزرگنمایی موجب سلب اعتماد مخاطبان می‌گردد.

 

برای اینکه به عنوان یک کپی‌رایتر وظایف خود را به خوبی انجام بدهید و در حرفه‌ی خود موفق باشید، لازم است تا توجه خود به محیط اطراف، بیلبورد‌ها، بروشور‌ها، تبلیغات تلویزیونی و اینترنتی داخلی و خارجی را به حداکثر رسانده تا خلاقیتتان در این زمینه شکوفا گردد. پس از آن با الهام گرفتن از تبلیغات موثر دیگران می‌توانید ایده‌های جالب و منحصر به فردی  را در کار خود پیاده سازی کنید.

 

اگر مقاله مورد پسند بود لطفا به اشتراک بگذارید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

لطفا اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند
ثبت درخواست
close-link